Emblemat (gr. ἔμβλημα „wypukła dekoracja”) – kompozycja literacko-obrazowa, gatunek powstały w XVI wieku. Na dojrzałą postać emblematu (druga poł. XVI w. i wiek XVII) składały się:
· inskrypcja, czyli sentencja, zwana (łac.) lemma lub motto (zazwyczaj ograniczona do 2-5 słów),
· obraz, zwany (łac.) imago – czyli rycina przedstawiająca różne wyobrażenia,
· subskrypcja, która była zazwyczaj utworem wierszowanym, epigramatem lub tekstem obszerniejszym, wyjaśniającym i rozwijającym sens obrazu i jego związki z lemmą.
Celem emblematu było wyszukanie związków pomiędzy słowem a obrazem – przez zestawienie treści motta z treścią imago na zasadzie intrygującej gry znaczeń, enigmatycznego rebusu, a następnie wyjaśnienie ich związku treściowego w subskrypcji. W XVI i XVII wieku popularne były książki zawierające zbiór emblematów. [Wikipedia]
Przypominamy wystawę stworzoną dzięki Jeleniogórskiemu Centrum Kultury i Pani Marii Szubart. Było to kilkanaście współczesnych tekstów zainspirowanych stareńkimi zdjęciami/pocztówkami Jeleniej Góry i okolic. Tak powstały pierwsze współczesne „emblemy”. Wystawa w JCK cieszyła się sporym zainteresowaniem, więc kilka miesięcy później została pokazana ponownie – tym razem w Książnicy Karkonoskiej. Ponieważ nie ma po niej śladu książkowego, postanowiliśmy utrwalić całą rzecz tutaj. Zapraszamy do oglądania i lektury. Gatunek ten, odświeżony, rodzi sensy dopiero właśnie w spotkaniu – obrazka (tu starego zdjęcia) z komentarzem lirycznym. Będziemy „Emblema jeleniogórskie” publikować cyklicznie. Życzymy jeleniogórskich przyjemności…
RYSZARD GRZYWACZ
RYSZARD GRZYWACZ
RYSZARD GRZYWACZ
RYSZARD GRZYWACZ