Christina Boguszowa, Andrea Pawlikowa, Jędrzej Soliński
Partnerem rubryki jest SERBSKI MUZEJ / SORBISCHES MUSEUM w Budziszynie.
ZASIĘG JĘZYKA GÓRNOŁUŻYCKIEGO W 1945 r. SERBSKI MUZEJ / SORBISCHES MUSEUM, WYSTAWA STAŁA.
Fundamentalne znaczenie dla rozwoju kultury narodowej ma drukowany przekaz językowy. Początki serbołużyckiego piśmiennictwa sięgają czasów Reformacji. Górnołużyccy kaznodzieje przekładali Biblię Lutra oraz inne pisma religijne w dialekcie swoich parafii. W roku 1574, w Budziszynie, została wydrukowana pierwsza serbołużycka książka. Równocześnie z religijną literaturą serbołużyckich protestantów na Górnych i Dolnych Łużycach, ukazywała się górnołużycka literatura Serbołużyczan katolickich. Całe te starania zależne były od władzy zwierzchniej, która je albo popierała i tolerowała albo ich zabraniała. Okres Oświecenia wyznaczył początek piśmiennictwa świeckiego. Swój punkt kulminacyjny literacka twórczość serbołużycka osiągnęła w okresie mieszczańskich ruchów emancypacyjnych w XIX wieku.
Przekład z języka górnołużyckiego Jolanta Bombera-Rötschke
Najstarszy druk w języku górnołużyckim: Mały Katechizm Marcina Lutra, przekład Wjacsława Warichiusa, 1595 r.
SERBSKI MUZEJ / SORBISCHES MUSEUM, WYSTAWA STAŁA
Ale o jakim języku właściwie mówimy?
Język górnołużycki – czyli serbołużycki w wariancie górnołużyckim – należy do podgrupy łużyckiej języków zachodniosłowiańskich. Odnajdujemy go więc w tej samej grupie językowej, co języki polski, kaszubski, słowacki i czeski.
Ile osób posługuje się dziś językiem górnołużyckim? W Wikipedii można przeczytać, że liczba użytkowników języka górnołużyckiego stale się zmniejsza, co wcale nie jest takie oczywiste. Teza ta jest nieuzasadniona choćby z podstawowego powodu – nikt w Niemczech nie prowadzi precyzyjnych badań ilościowych, dotyczących liczby użytkowników języków łużyckich. Na jakiej podstawie mielibyśmy zatem sądzić, że liczba ta stale się zmniejsza, jak chciałby autor wspomnianego artykułu?
Jesteśmy w stanie jedynie oszacować, że dziś językiem górnołużyckim posługuje się na co dzień między 20 a 30 tys. osób. Pewne jest natomiast to, że język górnołużycki jest nie tylko językiem ojczystym dla szacowanej powyżej społeczności zamieszkujących okolice Budziszyna, Kamieńca i Wojerec Serbów Łużyckich, lecz także jest językiem używanym w instytucjach kultury, prasie, telewizji, radiu, literaturze pięknej i naukowej oraz w szkolnictwie.
Na Górnych Łużycach funkcjonują szkoły podstawowe (Grund- oraz Oberschule), a także serbskie gimnazjum (odpowiednik polskiego liceum), w których językiem wykładowym jest właśnie górnołużycki. W tym języku nauczana jest historia, matematyka, geografia, biologia i pozostałe przedmioty. W ramach programu WITAJ na Górnych Łużycach działają również serbskie przedszkola. To właśnie w tych placówkach edukacyjnych można spotkać grupy małych dzieci, a także całe klasy młodszej i starszej młodzieży, posługujących się na co dzień językiem górnołużyckim.
Jak wygląda i jak brzmi język naszych zachodnich słowiańskich sąsiadów?
dzień dobry! – dobre ranje! (mówimy rano), dobry dźeń!
dobranoc! – dobru nóc!
do widzenia – božemje!
brat – bratr
siostra – sotra
ojciec – nan
matka – mać
rodzina – swójba
dom – dom
mieszkanie – bydlenje
miasto – město
Modlitwa Ojcze nasz po górnołużycku:
Wótče naš, kiž sy w njebjesach.
Swjeć so Twoje mjeno.
Přińdź Twoje kralestwo.
Stań so Twoja wola, kaž na njebju, tak na zemi.
Wšědny chlěb naš daj nam dźens.
Wodaj nam naše winy, jako my tež wodawamy swojim winikam.
A njewjedź nas do spytowanja,
ale wumóž nas wot złeho. Amen.
Jak brzmi współczesny język serbołużycki?
Posłuchaj trzyminutowej rozmowy z pracującym w Muzeum Serbołużyckim w Budziszynie muzeologiem, Alexandrem Pólkiem. Audycja ukazała się w serbołużyckim programie, jaki codziennie nadawany jest z Budziszyna na antenie publicznego nadawcy MDR Sachsen.
No dobrze, a czy w języku serbołużyckim powstają piosenki? Oczywiście! "Skupina astronawt" to serbołużycki zespół, złożony z młodych ludzi, których pierwszym językiem ojczystym jest właśnie serbołużycki. Obejrzyj i posłuchaj!
Partnerem rubryki "Górne Łużyce" jest
Serbski muzej / Sorbisches Museum
Hród 3 / Ortenburg 3
02625 Budyšin / Bautzen